Melbourne, 7. veljače 2026. (sirokibrijeg.ba) – U povodu 81. obljetnice jugokomunističkog ubojstva hercegovačkih franjevaca i hrvatskog naroda tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća, katolici Hrvati i Australci okupili su se na molitvu krunice ispred Katedrale svetog Patrika u Melbourneu. Riječ je o inicijativi lokalnih katolika koji se redovito, svake prve subote u mjesecu, okupljaju na javnu molitvu krunice. Ovoga puta molitva je bila posebno posvećena širokobriješkim franjevcima mučenicima.
Posebnu pozornost privukli su letci na engleskom jeziku, koje su sudionicima i prolaznicima dijelili organizatori molitve. Na letcima je ukratko predstavljena tragedija Širokog Brijega i stradanje hercegovačkih franjevaca s ciljem da se i australski katolici upoznaju s ovim povijesnim događajem te se uključe u molitvu i spomen na žrtve.
Sudionici su istaknuli kako ovakvim molitvenim okupljanjima žele očuvati sjećanje na nevine žrtve, svjedočiti vjeru u javnom prostoru te prenositi istinu o stradanju Crkve i hrvatskog naroda u Hercegovini.