24. ožujka, 2025.

»TREBALO BI JU ISPITATI«

WhatsApp

Zagreb, 22. veljače 2025. (Vlatka Polšak Palatinuš / narod.hr / pobijeni.info) – Ovih dana se u medijima digla velika prašina zbog 101-godišnje partizanke Vjere Andrijić koja je bila među uzvanicima na ustoličenju predsjednika Države Hrvatske Zorana Milanovića. To i ne bi bila neka vijest da se u medijima nije pojavio razgovor dotične partizanke za VIDA TV čiji je vlasnik Srpsko narodno vijeće. U tom razgovoru ona priča o svom putu u partizanima pa tako i o borbi na Širokom Brijegu. Najzanimljiviji dio razgovora jest onaj kada partizanka Andrijić bez dlake na jeziku i trunke kajanja opisuje kako su partizani »neutralizirali« franjevce iz Širokog Brijega.

»Mi kad smo došli u Široki Brijeg nije bilo nikoga«, započinje prisjećanje Andrijić. »Nismo imali borbu s ničim nego s crkvom. Dokle god crkva nije pala, dokle god popi nisu prestali iz crkve pucati Široki Brijeg nije pao. To sam ja svojim očima vidjela, upali su naši u crkvu i naravski zarobili… Mi smo zarobili pet, šest popova, koliko ih je bilo.«

Fra Miljenko Stojić, vicepostulator postupka mučeništva »fra Leo Petrović i 65 subraće«, za portal Narod.hr komentirao je izjavu partizanke Vjere. »Ono što je rekla jednostavno ne može odgovarati istini. A zašto ne može odgovarati istini? Posjedujemo dokumente iz njihovih izvora. Jugokomunističkih ili partizanskih, kako god hoćemo. U Beogradu postoji dnevnik 8. dalmatinskog korpusa koji je, kao i svaka imalo ustrojena vojska iz minute u minutu, možemo tako reći, pratio što se događa na bojišnici. Ja sam taj dnevnik čitao. Nigdje, baš nigdje nema nikakva spomena o bilo kakvom otporu franjevaca ovdje u samostanu na Širokom Brijegu.« Fra Miljenko smatra da ovakve izjave nisu bezazlene i da ih treba dobro ispitati. »Iz ovoga je sve jasno što bi trebalo činiti. Znači, dotična osoba ovim svojim izjavama je došla do toga da bi je trebalo pozvati i ispitati koliko je sudjelovala u tome zločinu, što ona uopće zna o tome zločinu«.

Od ukupno 66 ubijenih hercegovačkih franjevaca, koje su ubili partizani, 21 ih je ubijen 7. i 8. veljače 1945. na Širokom Brijegu, dok su ostali ubijeni od Mostara, Ljubuškog pa sve do Macelja. Partizani su najprije topništvom i zrakoplovstvom teško oštetili crkvu, samostan, gimnaziju i konvikt, a onda 7. veljače poubijali fratre, njih 12 koje su našli u samostanu. Ubili su ih metkom u zatiljak i zapalili u ratnom skloništu. U samostan su ušli u 8.45, a ovaj masakr su učinili oko 16.00. Te činjenice govore da je riječ o pomno smišljenoj namjeri.

Razgovor s Vjerom Andrijić izazvao je brojne reakcije. Neki su kritizirali činjenicu da je takav sadržaj uopće emitiran na televiziji koja se financira iz javnih sredstava, dok su drugi istaknuli potrebu za suočavanjem s tamnim poglavljima prošlosti.

U cijelu ovu priču uključilo se i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske koje je pokrenulo izvide zbog izjava Vjere Andrijić.

Subscribe
Notify of

0 Comments
starije
novije
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x