Zagreb, 9. veljače 2008. (IKA) – Pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića, Komisija HBK Iustitia et pax održala je u petak, 8. veljače, u Zagrebu, u prostorijama Tajništva Hrvatske biskupske konferencije, svoju redovitu sjednicu. Komisija je o osudi zločina počinjenih na samom kraju i neposredno nakon Drugog svjetskog rata ostvarila dobru suradnju s istoimenim komisijama Slovenske i Bosanskohercegovačke biskupske konferencije.
Tragični događaji masovnih pokolja zbili su se poglavito na području Republike Slovenije, na kojem su proteklih godina, a osobito 2007., pronađena mnoga grobišta. Do sada je pronađeno više od pet stotina grobišta u kojima su partizanske postrojbe pogubile više desetaka tisuća zarobljenika te civila, od kojih su u najvećem broju upravo Hrvati iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Okolnosti tih pogubljenja ukazuju da se nedvosmisleno radi o ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti.
Začuđuje međutim posvemašnja institucionalna šutnja, posebice pasivnost pravosudnih tijela koja nisu ništa učinila s obzirom na istragu i progon počinitelja tih zločina.
Stoga Komisija HBK Iustitia et pax ponovno podiže svoj glas i traži da se posluša poziv koji je prošle godine u Bleiburgu, točnije 13. svibnja 2007., uputio kardinal Josip Bozanić mjerodavnim vlastima za poduzimanje istrage i progon izvršitelja tog, do sada u povijesti, najmasovnijeg zločina nad hrvatskim narodom.
Budući da ratni zločini nikada ne zastarijevaju, nedopustivo je da vlasti ništa ne čine u odnosu na te komunističke zločine. Time se, dok se istovremeno progone optuženici za ratne zločine iz nedavnog Domovinskog rata, budi sumnja da »prikrivaju zločince« (Izjava Slovenske komisije Pravda i mir od 1. listopada 2001.).
U razmatranju aktualnih pitanja u našem društvu Komisija izražava svoju potporu inicijativi »Krug za trg«, tj. da se jednom od najljepših trgova u Zagrebu vrati ime Kazališni trg i tako barem simbolički ukloni ime Josipa Broza Tita koji je odgovoran za smrt nevinih žrtava i uspostavu totalitarnog sustava. Komisija je nastavila rad na dokumentu o zaštiti voda i Jadrana, koji je započela prošle godine, i u tom je kontekstu izrazila svoju zabrinutost zbog sve veće rasprodaje hrvatskog zemljišta, posebno u Lici koja obiluje vodnim izvorima i čistim rijekama, a koje treba očuvati za buduće naraštaje.
Komisija je također stanovišta da nisu bila nužna velika poskupljenja koja izravno ugrožavaju standard hrvatskih građana te poziva sve mjerodavne da pronađu načina kako bi se to zaustavilo. U međunarodnim odnosima Komisija podupire Vladu Republike Hrvatske da zaštiti hrvatske interese, ali i da nastavi putem europskih integracija.
Posebno je osjetljivo pitanje funkcioniranja pravosuđa i borba protiv korupcije, koje mora bez sumnje biti ne samo prioritet hrvatske Vlade nego i svih građana i cjelokupnog društva Republike Hrvatske.